PIRÁTI. PROGRAMOVÉ PRIORITY. MANUÁL PRE ČLENOV A SYMPATIZANTOV STRANY
Programová priorita Uchopenie moci občanmi
Chceme, aby občania rozhodli o nevyhnutnej zmene v spravovaní štátu.
Potrebujeme odstrániť dôsledky doterajšej nadvlády oligarchov v pozadí politických strán a nastoliť moc občanov v súlade s ústavou. Potrebujeme eliminovať zlo v spoločnosti nahromadené za vyše tridsaťtri rokov „slovenskej demokracie“.
Táto programová priorita je zameraná na nastolenie a trvalé udržanie moci občanov v súlade s článkom 2 odsek 1 Ústavy SR. Piráti to chcú zaviesť postupnosťou legislatívnych zmien, ktorých dôsledkom bude prirodzené nadradenie výkonu moci občanov priamo nad výkon moci občanov prostredníctvom zvolených zástupcov. Chceme to urobiť depolitizovanou verejnou správou (odpolitizovanou štátnou službou) v decentralizovanom usporiadaní a riadení štátu.
V dôsledku tridsaťtriročnej uzurpácie moci politickými stranami, ktoré zaviedli systém korumpovania občanov ich vlastnými peniazmi s vedomím, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou, je slovenská legislatíva v tak žalostnom stave, že aj ústavou zaručená moc občanov sa prakticky nedá vykonávať priamo. Bude to možné až po septembrových parlamentných voľbách, v ktorých si občania zvolia poslancov, ktorí predložia a schvália Pirátmi pripravené legislatívne zmeny. Viac o tom bude vo volebnom programe, ktorý zverejníme začiatkom septembra 2023. Takúto ponuku za tridsaťtri rokov nedokázalo občanom priniesť viac ako 270 registrovaných politických strán, a to len preto, že tie najhoršie sa udržiavali pri moci korupciou a klamaním voliča a tie ostatné nedostali potrebnú podporu oklamaných voličov. Dnes už je jasné, že nevyhnutné zmeny v riadení štátu si môžu zabezpečiť len občania sami. Stačí nevoliť zlodejov moci občana ale voliť seba, voliť Pirátov č.1. Ak nás pošlete do parlamentu, rozbijeme a potopíme pyšné plachetnice oligarchov s kúpenými posádkami „večných“ politikov. Ak to bude nevyhnutné, využijeme našu priamu moc a budeme organizovať referendá. Bude to plavba na pltiach, na ktorých sa však s nami nikdy nepotopíte. Spolu to dokážeme.
Pirátska strana – Slovensko, v skratke Piráti si chce z tridsaťtriročného vývoja Slovenska zachovať zahraničnopolitickú orientáciu Slovenskej republiky, jej ukotvenie v bezpečnostných štruktúrach a v nich chrániť záujmy Slovenska. Chápeme výhrady voči Európskej únii, voči NATO, ale nepodporujeme radikálov. Podporujeme zmysluplné zmeny. Vo svete ozbrojených bláznov len samovrahovia môžu volať po demilitarizácii Európy, vystúpení z EÚ, po našej nezávislosti a pod. Rešpektujeme jediné platné referendum, ktoré rozhodlo o našom vstupe do EÚ.
Vo vnútroštátnej politike chceme v prospech občanov Slovenska v možnom rozsahu napraviť to, čo sa nezodpovednou politikou predchádzajúcich vlád pokazilo. Konkrétne pomenovávame ciele a tiež prijímame návrhy občanov. Nápravu môžeme dosiahnuť len s podporou občanov a uplatnením priamej moci občanov. Cieľom Pirátov je legislatívne zakotviť priamu demokraciu tak, aby bola trvalo udržateľná a realizovateľná najjednoduchšou dostupnou formou. Nepochybne sa nájdu sily, ktoré budú tento cieľ spochybňovať a poukazovať na nepripravenosť a nespôsobilosť obyvateľstva. Týmto odkazujeme, že občania sú schopnejší vybrať si z vlastných radov kvalitatívne lepších zástupcov, než akých do parlamentu pozbierali politické strany na schodoch a na ulici.
Ak v nastávajúcich voľbách dostaneme od občanov dostatočnú podporu, zabezpečíme legislatívne zmeny zamerané na:
Posilnenie priamej demokracie. Navrhneme zvýšenie úlohy priamej demokracie (moci občanov) tak, aby 1000 občanov disponovalo kompetenciou jedného poslanca (kompetencia odvodená od čl.101 ods.3 Ústavy), t.j. aby:
- Petíciou podpísanou 1000 občanmi mohli občania predložiť do NR SR návrh zákona, alebo jeho zmenu, ktorú národná rada povinne prerokuje ako návrh poslanca.
- Petíciou podpísanou 30 000 občanmi mohli občania zvolať schôdzu NR SR, ktorá sa musí zvolať do siedmich dní od preloženia petície.
- Petíciou podpísanou 30 000 občanmi sa mohli občania obrátiť na Ústavný súd.
- Petíciou podpísanou viac ako tisícnásobkom občanov k počtu poslancov, ktorí hlasovali za prijatý zákon alebo uznesenie NR SR, vetovať poslancami prijaté rozhodnutie na úrovni veta prezidenta republiky.
- Petíciou podpísanou 100 000 občanmi predložiť návrh na vypísanie referenda.
Zmena výkonu volebného práva. Navrhneme zmenu zákona o podmienkach výkonu volebného práva (zákon č. 180/2014 Z.z.) na princípe proporcionálneho rozdelenia poslancov objektívnym, spravodlivým, trvalým a transparentným spôsobom tak, aby približne 30 000 voličov žijúcich v jednej lokalite (v terminológii pripravenej zmeny v teritoriálnom volebnom okrsku, ktorý tvorí približne 40 volebných okrskov), malo jedného poslanca v NR SR, zvoleného z kandidátov, ktorým občania vyjadrili dôveru už pred zostavením kandidátnej listiny, a to bez ohľadu na to, či kandidáta podporuje politická strana, alebo nie (podrobnejšie o tom hovoríme vo volebnom programe a jeho prílohách). Týmto bude naplnený a rešpektovaný čl. 30 ods. 4 Ústavy SR. Občania bez ohľadu na stranícku príslušnosť sa budú môcť zúčastňovať všetkých volieb za rovnakých podmienok, t.j. bez terajšej diskriminácie občianskych kandidátov (NEKA) a zbavenia výhod kandidátov politických strán.
V praktických krokoch uchopenia moci občanmi pôjde o:
- Odstránenie vnútorného rozporu Ústavy SR vo veci výkonu referenda spôsobom, ktorý nenarušuje a najmä dodrží binárny charakter referenda (ÁNO/NIE) a umožní jeho nespornú realizovateľnosť občiansky užitočným spôsobom (bližšie vo volebnom programe a prílohách).
- Odvolanie volených a menovaných funkcionárov verejnej správy v prípade splnenia zákonom stanovených podmienok petíciou podpísanou zákonom predpísaným počtom voličov z volebných okrskov, teritoriálnych volebných okrskov, pod ktoré bude spadať volená funkcia. K odvolaniu dôjde v nových voľbách (vyhlásených po predložení petície), zvolením jedného z kandidátov. Na voľbách sa bude môcť zúčastniť aj odvolávaný funkcionár.
- Uzákonenie financovania štátu ako zrkadlového obrazu delegovaných kompetencií dohodnutými systémovými príspevkami miest, obcí a regiónov, teda miest, v ktorých sa vytvárajú finančné zdroje. Táto finančná politika umožní orgánom územnej samosprávy a štátu ovplyvňovať svojou finančnou politikou rozvoj a stabilitu spravovaného územia. Toto opatrenie nevylučuje racionálny centrálny výber a správu daní na rôzne účty, podielové financovanie spoločných cieľov, využívanie výhod centrálnych nákupov, štátnych úverov a spájanie sa v prospech všetkého, čo je výhodné riešiť v území spoločne, alebo na úrovni štátu.
- Zohľadnenie objektívne existujúceho rozdielu vo výkonnosti regiónov, dosiahnutého doterajším spôsobom riadenia a hospodárenia štátu, pri stanovovaní podielu regiónov na plnení ich spoločných záväzkov voči štátu a na čerpaní eurofondov.
- Priradenie spoločenského postavenia aparátu režijnej, nákladovej zložky spoločnosti politickým stranám a verejnej správe, ktorých činnosť sa musí efektívne prejaviť na účinnosti výkonnej, zarábajúcej zložky v spoločnosti a rozsah verejnej správy a príspevky politickým stranám týmto limitovať.
- Zmenenie vnútorného organizačného usporiadania štátu na základe verejnej diskusie so zohľadnením odborných štúdií, ktoré boli objednané a financované z verejných zdrojov a ležia nevyužité v archívoch.
- Uzákonenie podmienok zriaďovania, činnosti a personálneho obsadzovania orgánov zastupiteľskej demokracie ako útvarov zastupujúcich občanov a bezvýhradne slúžiacich občanom.
Nastal čas uplatniť moc občanov garantovanú ústavou už v septembrových voľbách. Zmeny navrhované Pirátmi v riadení, financovaní, organizačnom a inštitucionálnom usporiadaní štátu korešpondujú s cieľom uchopenia moci občanmi, uplatnenej vo voľbách, v referendách a v suplovaní kompetencie poslanca petíciou podpísanou tisíc voličmi. Riešenia problémov jednotlivých oblastí životných situácií a potrieb občanov, ako je vnútorná a vonkajšia bezpečnosť, zdravotníctvo, potravinová sebestačnosť, rodinná politika, školstvo, kultúra, infraštruktúra a pod. sú obsahom volebného programu, ktorý strana zverejní v septembri na Deň Ústavy. Nebojme sa poďakovať všetkým, ktorí mali čas a moc na dosiahnutie iného výsledku, než toho, s ktorým dnes, po 33 rokoch nie sme spokojní.
Stiahnite si Manuál Uchopenie moci občanmi